Badanie USG w praktyce fizjoterapeuty ułatwia postawienie trafnej diagnozy oraz wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Prowadzenie diagnostyki i terapii pod kontrolą USG fizjoterapeucie być jeszcze bardziej skutecznym i precyzyjnym terapeutapeutą.
Dzięki temu, pacjenci z różnymi dolegliwościami bólowymi czy tez kontuzjami dochodzą do zdrowia dużo szybciej niż przy użyciu tradycyjnych metod diagnostycznych
Czasami może się okazać, że pacjent zamiast fizjoterapii wymaga natychmiastowego skierowania do specjalistycznej opieki medycznej
Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu dostarcza informacji o uszkodzonych tkankach miękkich lub o jakości ich mechaniki względem siebie. Dzięki obrazowi USG fizjoterapeuta może na bieżąco oceniać efektywność prowadzonej terapii, korygować dotychczas stosowane techniki rehabilitacyjne do potrzeb pacjenta, co w rezultacie prowadzi do skrócenia czasu powrotu do pełnej sprawności. Rehabilitacja z wykorzystaniem USG jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania USG są rany na skórze.
Za pomocą badania USG jesteśmy w stanie ocenić np. mięśnie, ich uszkodzenia czy tez zerwania, krwiaki, możemy zlokalizować miejsce. Możemy zdiagnozowac problemy stawowe, dobrze widoczne są również łąkotki stawowe i ich uszkodzenia oraz zerwania i naderwania więzadłowe, co pozwala na ocenę stabilności stawu. USG niejako równiec może być przydatne w ocenie kości, możemy obserwować wyrośla kostne, zapalenia kostne, zmiany rozwojowe oraz skostnienia pozaszkieletowe. Podobnie jak w ocenie ścięgien i mięśni możliwe są do zaobserwowania sklejenia i zbliznowacenia drażniące nerw oraz uszkodzenia związane z naciągnięciem czy też stłuczeniem danego nerwu.