Na czym polega
i jak wygląda terapia

Przede wszystkim na bardzo dokładnym wywiadzie, co boli, kiedy i dokładnie gdzie, podczas jakich czynności w ciągu dnia. Taka pierwsza wizyta zwykle trwa ok 1.5h – 2h. Używamy specjalnych protokołów diagnostycznych opracowanych przez McKenziego, co ułatwia standaryzację takiego badania. Następnie sprawdzimy twoją postawę, potem będziemy testować konkretny ruch np. skłony, wstawanie, wyprost itp. Jeśli podczas tego ruchu wywołamy u ciebie znane ci dolegliwości, to znaczy że ból pochodzi od kręgosłupa i w kolejnym kroku ustalimy jaki ruch będzie cię leczył. Dostaniesz takie zadanie domowe do wykonywania, tylko tego jednego ćwiczenia.

Istnieją również wybiórcze testy na różnicowanie pochodzenia bólu, czy to ból odkręgosłupowy promieniujący, czy może ból kończyny, zwłaszcza po jakimś urazie problem może być np. zarówno w barku, jak i kręgosłupie szyjnym. Jest wiele przyczyn powstania bólu i każdą z nich traktujemy inaczej wg autorskiego systemu klasyfikacji zespołów bólowych twórcy metody oraz leczymy inaczej, skupiając się na wyeliminowaniu powodu bólu a nie samego objawu bólowego. Bardzo często przyczyną dolegliwości jest uszkodzony dysk (krążek międzykręgowy) który przemieszcza się i uciska na struktury okołokręgosłupowe. Dzięki tej metodzie znajdziemy kierunek jego przemieszczenia i konkretnym ruchem możemy korygować jego ułożenie. Jeśli tak się nie stanie, to konieczna będzie dalsza diagnostyka.

Podsumowując, terapia składa się
z czterech głównych etapów:

Dokładna diagnostyka

Zaklasyfikowanie problemu do jednego z mechanicznych zespołów bólowych (lub innego nie mechanicznego i skierowanie pacjenta odpowiednio do lekarza).

Leczenie mechaniczne, które zwykle składa się z kilku wizyt i zadania domowego dla pacjenta w postaci wykonywania jednego ćwiczenia/ruchu kilka razy dziennie.

Prewencja, czyli pacjent będzie dokładnie wiedział na czym polega przyczyna jego bólu

Głównym atutem tej metody jest uniezależnienie od terapeuty. Celem jest zrozumienie przyczyny i wyrobienie nowych nawyków ruchowych przy wykonywaniu czynności dnia codziennego tak, aby żyć bez bólu i zminimalizować ryzyko nawrotu.

Często zadawane pytania

Precyzja i niski koszt diagnostyki

Skuteczne leczenie przyczynowe a nie tylko łagodzenie objawów

Wykorzystanie w terapii prostego ćwiczenia, które pacjent jest w stanie zapamiętać i prawidłowo wykonywać

Omówienie profilaktyki u danego pacjenta, jak zmniejszyć ryzyko nawrotu

Edukacja pacjenta, jak rozpoznawać objawy alarmowe i jakie procedury wykonywać samodzielnie. Uniezależnienie od terapeuty

Często zadawane pytania

Co to jest metoda McKenziego?

Metoda McKenzie pochodzi z lat pięćdziesiątych z Nowej Zelandii. Jest to oparta na dowodach naukowych (evidence-based medecine) metoda fizjoterapeutyczna polegająca na biomechanicznym badaniu i leczeniu zaburzeń mechaniki kręgosłupa, zespołów bólowych oraz schorzeń stawów obwodowych i kończyn przebiegających z zaburzeniem mechaniki.

Co to znaczy metoda mechaniczna diagnostyki i terapii?

Jest skuteczna, gdy struktury około stawowe/okołokręgosłupowe nie są ustawione wobec siebie prawidłowo. Na przykład większość zespołów bólowych kręgosłupa ma tło mechaniczne, czyli jest spowodowane zaburzeniami mechaniki kręgosłupa, przeciążeniem nagłym lub długotrwałym lub np. popularna dyskopatia. Terapia bazuje na stosowaniu procedur mechanicznych: ćwiczenia, odpowiednio dobrana pozycja statyczna lub rzadziej Terapia Manualna. W celach diagnostycznych pacjent wykonuje ruchów w różnych pozycjach, określając poziom zmian natężenia i lokalizacji bólu, co pozwala terapeucie na dobranie odpowiedniego ćwiczenia, w ściśle określonej płaszczyźnie.

Czy dostanę zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu?

Nie. Na pewno możesz być zaskoczony, że nie dostałeś ogólnousprawniającego zestawu ćwiczeń na kręgosłup, tylko jedno ćwiczenie, jeden ruch i zastanawiasz się, czy aby na pewno tylko to ma ci pomóc? Właśnie tak, dlatego, że powtarzanie jednego ćwiczenia w jednej płaszczyźnie i w jednym kierunki „naprawia” dysfunkcję mechaniczną. Czasami stosujemy też określoną pozycję statyczna, np. leżenie na boku lub przodem.

Na czym polega edukacja i profilaktyka?

Jest indywidualna dla każdego pacjenta, ponieważ nie każdy pacjent z „tzw. rwą kulszową” ma ten sam czynnik sprawczy, dlatego nie pomoże mu to, koledze z podobnym problemem. Będziesz wiedział jak wykonywać czynności dnia codziennego, używając odpowiednich strategii ruchowych, budując w ten sposób nowe, prawidłowe nawyki ruchowe. Takie postępowanie zminimalizuje ryzyko nawrotu oraz co bardzo ważne, pacjent będzie wiedział co robić, jeśli jednak objawy zwiastujące kolejny nawrót się pojawią. Stosujemy wtedy postępowanie w ramach koła ratunkowego, ćwiczenie wykonujemy częściej i obserwujemy, czy te objawy i schemat bólu są takie, jak ostatnio, czy tym razem jest inaczej i wtedy decydujemy, czy pacjent powinien zgłosić się na wizytę do fizjoterapeuty, czy do lekarza.